יום ראשון, 28 ביוני 2020

קריאטין קובי עזרא

על קריאטין קובי עזרא. קריאטין הוא התוסף מספר אחד לשיפור הביצועים בחדר הכושר.

מחקרים מראים שהקריאטין יכול להגדיל את מסת שרירים, הכוח והביצועי האימון.

הקריאטין בעל מספר יתרונות בריאותיים אחרים, כגון: הגנה מפני מחלות נוירולוגיות. הקריאטין נמצא באופן טבעי בתאי שרירים. הוא עוזר לשרירים  לייצר אנרגיה במהלך הרמת משקולות כבדות או פעילות גופנית בעצימות גבוהה.

נטילת הקריאטין כתוסף פופולרי מאוד בקרב ספורטאים ומפתחי גוף על מנת לצבור שרירים, לשפר כוח ולשפר את ביצועי האימונים.

מבחינה כימית הוא דומה בהיבטים רבים לחומצות אמינו. גופך יכול לייצרו מחומצות האמינו גליצין וארגינין.

יש מספר גורמים המשפיעים על מאגרי הקריאטין בגופנו, כמו צריכת בשר, פעילות גופנית, כמות מסת שריר ורמות הורמונים כמו טסטוסטרון ו- IGF-1.

למעשה כ- 95% מקריאטין בגופך מאוחסן בשרירים בצורה של פוספוקריטין. 5% האחרים נמצאים במוח, בכליות ובכבד.


כשאנו צורכים תוספת קריאטין אנו מגדילים את אחסון הפוספוקריטין. זוה סוג של אנרגיה שמאוחסנת בתאים, מכיוון שאנרגיה זו מסייעת לגופך לייצר יותר מולקולת אנרגיה גבוהה הנקראת ATP.ATP נקרא לעתים קרובות מטבע האנרגיה של הגוף. כשיש לך יותר ATP, גופך יכול לבצע ביצועים טובים יותר במהלך האימונים.קריאטין משנה גם מספר תהליכים תאיים המובילים לעלייה במסת השריר, כוח והתאוששות מוגברת.קריאטין יכול לשפר את הבריאות ואת הביצועים הספורטיביים במספר דרכים.בתרגיל בעצימות גבוהה, תפקידו העיקרי הוא להגדיל את מאגרי הפוספוקריטין בשרירים.לאחר מכן ניתן להשתמש במאגרים הנוספות לייצור יותר ATP, המהווה את מקור האנרגיה המפתח להרמה כבדה ופעילות גופנית בעצימות גבוהה.קריאטין עוזר להשיג שרירים גדולים יותר בדרכים, כמו:עומס עבודה מוגבר: מאפשר יותר עבודה או נפח כולל יותר באימון יחיד, המהווה גורם מפתח בצמיחת השרירים לטווח הארוך. הקריאטין יכול להגביר את האיתות לתאי לוויין, המסייע לתיקון שרירים ולגדילת שרירים מחודשת.מחקרים מציינים שהקריאטין גורם לעלייה בהורמונים אנאבולים, כמו: IGF-1, לאחר נטילת קריאטין. הידרציה תאים מוגברת- הקריאטין מעלה את תכולת המים בתאי השרירים, הגורמת לאפקט הגורם ל"ניפוח התאים" שעשוי למלא תפקיד בגדילת השרירים.הקריאטין עשוי להגדיל את מסת השרירים הכוללת ע"י הפחתת פירוק השרירים (צמצום הקטבוליזם).ירידה ברמות מיוסטטין- רמות מוגברות של חלבון מיוסטטין יכולות להאט או לעכב לחלוטין צמיחת שרירים חדשה. תוספת קריאטין יכולה להפחית רמת המיוסטטין, ולהגדיל את פוטנציאל של צמיחת השרירים.תוספי קריאטין מגדילים גם את מאגרי הפוסוקריאטין גם במוח שלך, אשר עשויים לשפר את בריאות המוח ולמנוע מחלות נוירולוגיות.הדבר מסייע לאנשים רבים ושונים, לרבות אנשים שמנהלים אורח חיים יושבני, מבוגרים וספורטאים מובחרים.במחקר שנערך במשך 12 שבועות במרימי משקולות, הקריאטין העלה את צמיחת סיבי השריר פי פי 2-3 מאשר אימון בלבד. העלייה במסת הגוף הכוללת הכפילה את עצמה לצד מקסימום חזרות מקסימלי עבור לחץ על ספסל, תרגיל כוח נפוץ (Med Sci Sports Exerc . 1999 Aug;31(8):1147-56.).

בבדיקה אחת, הוספת קריאטין לתכנית אימונים העלתה את הכוח בשיעור של 8%, ביצועי הרמת משקולות ב -14% והלחץ על ספסל אחד-מקסימום מקסימום של עד 43% בהשוואה לאימונים בלבד (J Strength Cond Res . 2003 Nov;17(4):822-31.).

קריאטין עוזר גם לשמור על כוח וביצועי האימונים תוך כדי הגדלת מסת השריר במהלך אימון יתר אינטנסיבי (Eur J Appl Physiol . 2004 May;91(5-6):628-37. doi: 10.1007/s00421-003-1031-z.).שיפורים בולטים אלה נגרמים בעיקר כתוצאה מהגדלת היכולת של גופך לייצר ATP.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה