יום שלישי, 29 בדצמבר 2020

השפעת האלכוהול על השרירים קובי עזרא

קובי עזרא השפעת האלכוהול על השריריםשתייה מוגזמת של אלכוהול עלולה להוביל למיופתיה אלכוהולית חריפה עם רבדומיוליזה, המאופיינת ע"י נזק לשרירי השלד, עלייה בקריאטין קינאז (creatine kinase או בקיצור: CK) בסרום ומיוגלובינוריה. מחקר זה נערך על מנת לבדוק האם אלכוהול פועל ישירות על שרירי השלד בכדי לשפר את דליפת הקריאטין קינאז, ולהעריך את השפעת הרכב הסיבים והתכווצויות חוזרות ונשנות של השריר על השפעת האלכוהול. 

לאחר 4 שעות של דגירה בתמיסה פיזיולוגית רגילה ב 37 מעלות צלזיוס, הדליפה הממוצעת של קריאטין קינאז הייתה 0.7 יחידות / מ"ג מסיבולת עכברוש מבודדת עכברוש digitorum longus (EDL), עם סיבי שריר גליקוליטים מהירים יותר ו- 1.2 יחידות / מ"ג סוליאוס, בעל סיבי שריר חמצונים איטיים יותר. 

אתנול בריכוזים של 0.1, 0.2 ו- 0.5% גרם לעלייה משמעותית יותר בזליגת קריאטין קינאז מסולאוס מאשר ב- EDL. 
בפתרון פיזיולוגי רגיל, גירוי חשמלי ב- 1 הרץ למשך 4 שעות הגדיל את הדליפה של קריאטין קינאז בערך באותה המידה הן ב- EDL והן ב- soleus. 

בנוכחות אתנול של 0.1 ו- 0.2%, גירוי חשמלי העצים בצורה ניכרת את דליפת קריאטין קינאז המושרה ע"י אלכוהול הן מהסוליה והן מ- EDL. 

תוצאות אלו מצביעות על כך שאלכוהול מגביר את דליפת הקריאטין קינאז ע"י פעולה ישירה על סיבי שריר השלד, במיוחד מהסוג החמצוני האיטי, וכי התכווצויות חוזרות ונשנות של השרירים מעצימות את השפעת האלכוהול. 

מחקרים אלה מצביעים על כך שפעילות גופנית עשויה להגדיל את הסיכוי לראבדומיוליזה אצל האלכוהוליסטים. 

#אלכוהול #אלכוהולואימונים #קוביעזרא #dieting #diets #nutrition #health #diet #healthyeating #wellness #healthylifestyle #healthy #fitness #healthyliving #exercise #bodybuilding #תזונה #kobiezra #בריאות #דיאטה #כושר 


מקור https://doi.org/10.1111/j.1530-0277.1995.tb01483.x

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה